Kartoteka magazynowa ilościowo-wartościowa

Oceń ten artykuł
(774 głosów)

Kartoteka magazynowa wzór Excel lub inaczej Ewidencja ilościowo-wartościowa. Najprostsza definicja kartoteki magazynowej to dokument stworzony do kontrolowania bieżącego przepływu towarów na magazynie zawierający z dane dotyczące stanów ilościowych i wartościowych magazynów przedsiębiorstwa oraz informacje o ruchach wewnętrznych jak i zewnętrznych powstałych w obrębie magazynu.

Ewidencję magazynową stanowią kartoteki materiałowe, ilościowo-wartościowe w zależności od przyjętych ogólnych rozwiązań ewidencyjnych. Dla każdego artykułu, którym dysponuje magazyn zakłada się odrębną kartotekę (kartoteki mogą być prowadzone komputerowo). Podstawę do założenia kartoteki w ciągu roku stanowi dowód przyjęcia materiałów. Na początku roku, stan początkowy materiałów powinien być zgodny ze spisem z natury, jeżeli była przeprowadzana inwentaryzacja. Każda operacja dotyczącą przychodu i rozchodu materiałów wpisywana jest  do kartoteki oddzielnie. Zapisy w kartotece prowadzone są na bieżąco, tj. w tym samym dniu, w którym miał miejsce przychód lub rozchód materiałów.

Kartoteka magazynowa ilościowo-wartościowa zarówno w kontekście obrotów, jak i stanu zapasów powinna być na bieżąco systematycznie uzgadniana z ewidencją księgową. Towary zakupywane w niewielkich ilościach i przekazywane bezpośrednio do zużycia nie muszą być obejmowane ewidencją magazynową. W takich przypadkach na odwrocie rachunku należy podać komu materiały przekazano, wymagając od osoby odbierającej pokwitowania. Ewidencja magazynowa ilościowo-wartościowa prowadzona jest zazwyczaj w formie kartoteki techniką przebitkową lub nieprzebitkową w przekroju każdego magazynu, natomiast układ kartoteki musi odpowiadać kartotece ilościowej prowadzonej w magazynie. Kartoteka magazynowa ilościowo-wartościowa druk do pobrania za darmo.

Dodatkowe informacje

  • ilość stron: 1
  • typ pliku: Dokument Excel / xls

Dodaj komentarz do dokumentu

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.